Szombathelyi Üstökös Színpad Egyesület
Minden, ami musical

 

Vas Népe 2009. május 12.

Díjeső az Üstökösöknek...

 

 

Vas Népe 2006. augusztus 25.

Musicalhangulat a Savaria moziban

Tamásovics Rita hívta meg a szombathelyi Savaria moziba Janza Katát és Zayzon Csabát. Az esten fellépett az Üstökös Színpad is.

Az igazi sztárvendég

Musicalesek másképp a Savaria moziban: vörös függöny előtt
Néhány szék híján megtelt szerdán este a Savaria mozi nagyterme. De a vörös függöny ezúttal nem nyílt szét a vetítővászon előtt: musicalestnek volt hatásos háttere.
Az est szervezőjének, Tamásovics Ritának nem kellett volna izgulnia: a közönség szépen megtöltötte a mozi nagytermét ezen a hétköznapi augusztusi estén - ráadásul olyan időszakban, amikor még programhiányra se panaszkodhatunk.
Persze eddig is tudtuk, hogy a musical népszerű műfaj, csak most megint megbizonyosodhattunk róla. A Musicalesek másképp című maratoni összeállítás tényleg párját ritkítja a maga nemében. Az egyesületi formában szombathelyi Üstökös Színpad – amely amatőr csoportként szintén a musicalre tette fel az életét – alapítója, vezetője és motorja, Tamásovics Rita még valamikor tavasszal elhatározta, hogy a személyes ismeretség, sőt, barátság okán meghívja Szombathelyre a Budapesti Operettszínházból Janza Katát – és a veszprémi Pannon Várszínházból Zayzon Csabát, egy közös este erejéig. A három szólista mellett szerdán este az Üstökös Színpad tagjai is szerepet kaptak. Sőt, az énekes-zenés blokkokat beszélgetés szakította meg, bár a kérdező Molnár Ervin (szintén a Pannon Várszínházból) akkor szerezte a nagyobb örömöt a közönségnek, amikor ő is énekelni kezdett.
A musical színpompás, elegáns és drága műfaj, és az Üstökös Színpad igazán mindent megtett azért, hogy ennek a gazdag világnak az illúzióját felkeltse a Savaria mozi nemrég felújított nagytermében. A hatalmas vörös függöny már fél siker, előtte szerdán este paravánok, boák, egyéb apró kellékek jelezték, hogy hova érkeztünk, és a jelmezekre sem lehet panasz. Az ismert slágerek (szigorúan élőben, gépzenére) szintén megtették a magukét. (A mikroportos hangosítással akadtak azért gondok, de hát semmi sem tökéletes.)
Külön élmény volt látni, ahogy Janza Kata, az Operettszínház szép és sikeres – épp kisgyermeket váró – színésznője milyen odaadóan, elegánsan tette a dolgát az előadásban. Tanítani kellene (valószínűleg nem lehet), hogy a tapasztalt profi hogyan képes szinte észrevétlenül segíteni, gördülékenyen együttműködni tapasztalatlanabb kollégáival. Hangján, megjelenésén túl személyiségének varázsához tartozik az a szelídség és finomság is, ahogy minden tolakodás nélkül, tulajdonképpen a háttérből elvitte a hátán az előadást. Igazi sztárvendég. Közben érdekesen beszélt például a szabadúszás és társulati lét előnyeiről, hátrányairól (hogy az előbbi a totális szabadság és egyúttal bizonytalanság; az utóbbi sok kötöttség, de milyen jó, ha az embernek van egy előrelátó igazgatója, aki a megfelelő pillanatban átviszi a túlsó partra), vagy a nemzetközi Elisabeth-találkozóról, ahol magyarként különösen felemelő volt megjelennie.
Arra meg úgy sincs kimerítő válasz, hogy miért olyan jó százegyedszer is  meghallgatni egy százszor hallott (musical)slágert. (öl)

 

 

Vas Népe, 2006. augusztus 21.

Egész este musical a Savaria Moziban

A Vörös malom bemutatója után már teljes erővel a szerdai musical-estre koncentrálhat Tamásovics Rita, az Üstökös Színpad vezetője, valamint maga a társulat.

Miután Miklós Tibor – a szerzőpáros egyik prominens tagja (a másik Kocsák Tibor) – személyesen a szombathelyi társulat, az Üstökös Színpad rendelkezésére bocsátotta A vörös malom szövegkönyvét, nem volt mit tenni: mielőbb be kellett mutatni az előadást. A musicalt egyébként korábban a budapesti Madách Színház tartotta műsoron, sikerrel.

A szombathelyi változat dramaturgja, rendezője – és az előadás Mima nevű, száz-, sőt, ezerarcú főszereplője – Tamásovics Rita. További fontos szerepet játszik az előadásban Hompok Tamás, Koczor András, Brandisz Zsófia, Kovács Imre, Kutnyánszky Zoltán, Takács Gabriella, Gersei Ildikó, Gersei Viktória. A díszletet A vörös malomhoz Tamásovics Károly, a jelmezeket Zsoldos Mónika, a koreográfiát Gersei Viktória és Takács Gabriella tervezte.

Augusztus 23-án újabb fontos esemény elé néz az Üstökös Színpad. A teljes társulat is szerepet kapott azon az esten, amelyen – mondjuk így „sztárvendégként” – Janza Kata és Zayzon Csaba is fellép. Pontosabban ők – és Tamásovics Rita – lesznek a Musicalesek másképp című előadás főszereplői a Savaria Filmszínházban. Szerdán este a musicalirodalom legjavából hallhat válogatást a szórakozni vágyó közönség, egy kis „színházi pletykával” fűszerezve. A három szólista kedvenc musicalslágereiből válogat. Ahogy a szórólap mondja – megmagyarázván az est címét: „Három színész, előadóművész. Mindhárman ízig-vérig színházi emberek, a musical megszállottjai. Alkotnak: Próbálnak, fellépnek – értéket teremtenek. Janza az Operettszínházban, Zayzon Veszprémben, a Pannon Várszínházban, Tamásovics Szombathelyen.”

Szerdán egy estére összejönnek. A musicalesek másképp 19.30-kor kezdődik.

 

 

Vas Népe, 2006. augusztus 14.

Színházi titkok musicalesektől

Janza Kata, Zayzon Csaba, Tamásovics Rita Musicalesek másképp című estjét augusztus 23-án 19.30-tól rendezik meg a szombathelyi Belvárosi Savaria filmszínházban.

Janza Kata a Budapesti Operettszínházból jön, Zayzon Csaba a veszprémi Pannon Várszínháztól, Tamásovics Rita a szombathelyi Üstökös Színpadról.

Úgy tetszik, három külön világ, valami mégis összefűzi őket: a színházi lét. A parókák, púderszag, konkurenciaharc, műcicák, meghallgatások, öltözők, haknik világa. És nemcsak hogy mindhárman színházi emberek, mindhárman a musical megszállottjai. A Savaria moziban rendezendő közös estjükön eddigi sikerdarabjaikból énekelnek. A házigazda Molnár Ervin színész lesz; közreműködik: Üstökös Színpad.

Janza Kata, aki ma az egyik legnépszerűbbnek tartott musicalszínész, 1991-ben a Bergendy szalonzenekar szólóénekeseként tűnt fel. 1993-ban negyedik helyezett lett az Eurovíziós Táncdalfesztiválon, 1995-ben a Rádió Sztárkereső győztese. 1996-ban Emerton-díjat kapott. A színészmesterséget a budapesti Gór Nagy Mária Színitanodában tanulta. Számos szerepe közül kiemelkedik az Elisa-beth című musical címszerepe, valamint Lucy szerepe a Jekyll és Hyde-ban. Több Walt Disney-film figurájának is kölcsönözte a hangját, például az Aladdin, az Oroszlánkirály és a Hercules című rajzfilmek női főszereplőinek.

Zayzon Csaba a Theátrum Színiakadémián tanulta a színészetet. Szerepet kapott a Pannon Várszínház két ősbemutatós darabjában, a Margit-passióban és a Kinizsi Pálban. A színészvizsga után a budapesti Piccolo Színházban játszott több zenés darabban; óriási sikert aratott például a Rent című musicalben. Majd visszaszerződött Veszprémbe, ahol vezető színész; ének- és tánctudása kiemelkedő.

Tamásovics Rita alapítója, elnöke és művészeti vezetője a Szombathelyi Üstökös Színpad Egyesületnek. Társulata 2005-ben nagy sikerrel mutatta be A Vak is látja című musicalt, amelynek szövegkönyve, rendezése és a koreográfiák egy része is az ő munkája. Még ugyanabban az évben a Zenés Színpadok Országos Fesztiválján a zsűri a Legsokoldalúbb Művészi Személyiségnek járó díjat adományozta neki; színészvizsgát tett a Magyar Színészkamara előtt. 25 évesen Vas megye kulturális életében nyújtott kiemelkedő művészi tevékenységéért a Dr. Kiss Gyula Egyesület kitüntetését kapta.

 

 

Szombathelyi Maraton, 2006. július 13.

Új produkcióra készül az Üstökös Színpad

Hetek óta teljes gőzzel tartanak a Vörös malom című musical próbái.

Üde színfolt Szombathely kulturális életében az Üstökös Színpad. A musical társulat több díjat is nyert már országos fesztiválokon, és a vasi rendezvények állandó szereplője.

A csapat Tamásovics Rita vezetésével alakult meg három évvel ezelőtt, ám szinte mindenkinek volt már korábban a színpadi tapasztalata. A művészeti vezető a következőképpen eleveníti fel a kezdeti időszakot: „Nagyon sok jó énekessel találkoztam, így született meg az agyamban az első előadásunk ötlete – meséli Tamásovics Rita. A vezetőségben és az alapítók között neves Vas megyei személyiségek vannak. A társulatban pedig énekesek és táncosok egyaránt szerepelnek.”

2003-ban a Feltűnés című műsorral mutatkozott be a szombathelyi együttes. Majd egy vérfrissítés után a Vak is látja darabbal álltak a tagok a közönség elé. Ebben ismert musicalrészletek szólaltak meg, a szövegkönyvet pedig Tamásovics Rita írta. A közönség és a szakma egyaránt jó véleménnyel volt az egész estés produkcióról. Csakúgy, mint a későbbi előadásokról. „Szerettük volna lemérni, hogy hol tartunk, ezért 2005-ben részt vettünk a Zenés Színpadok Országos Fesztiválján – meséli a művészeti vezető. Háromfős profi zsűri értékelte a teljesítményünket, és két díjjal tértünk haza. A Legjobb gyermekszínészi alakítás volt az egyik, emellett én kaptam a Legsokoldalúbb művészi személyiség díjat”.

A társulat időközben még színpadra állította a Karácsonyi Üstökösök produkciót. Most is nagy munkában van a csapat, ugyanis egy újabb egész estés előadás készül. Miklós Tibor ajánlotta a gárda figyelmébe A vörös malom című musicalt. Tamásovics Rita elöljáróban annyit árul el, hogy a darab helyszíne a pokol, ahol a földi halandók ellen több „merényletet” próbálnak elkövetni. Az augusztus 19-ei premiert a gyöngyösfalui Holdfény ligetben tartja a csapat. A teljesen új helyszínen egy szabadtéri, tavon álló színpadon lesz az előadás.

Tamásovics Ritára más fajta fellépés is vár. A Musicalesek másképp országos tekintetben is egyedülálló produkció lesz – meséli az énekes. Amellett, hogy híres dalok csendülnek majd fel, Janza Katával, Zayzon Csabával és Molnár Ervinnel beszélgetünk mindenféle színházi titokról és érdekességről. Arról például, hogy mi a különbség egy budapesti primadonna, egy veszprémi művész, és egy szombathelyi amatőr társulattal foglalkozó színész életében. Megtudhatja a közönség, hogy létezik-e szereposztó dívány, van-e konkurenciaharc a színészek között.” Ennek a fellépésnek a Savaria mozi ad otthont augusztus 23-án. A csapat tehát nyáron sem pihen, sőt tele van a tagok határidőnaplója.

A legfontosabbnak egyébként azt tartják az együttes tagjai, hogy a maximumot nyújtsák minden előadáson. Fontos számukra, hogy a nézők úgy jöjjenek ki az előadásról, hogy érdemes volt jegyet váltani.

(Papp Cecília)


 

Vas Népe, 2006. május 16.

Felgördül a vörös függöny


A Tamásovics Rita vezette Üstökös Színpad nagy dobásra készül az idén. A vörös malom a Madách Színház emlékeiből érkezik a vörös függönyös Savaria moziba.

A Szombathelyi Üstökös Színpad Egyesület tavalyi zenés produkciói után 2006-ban ismét nagy fába vágta fejszéjét, hiszen egy újabb egész estét betöltő előadás, Kocsák Tibor és Miklós Tibor A vörös malom musicaljének bemutatását tűzte ki célul. Az alapmű természetesen Molnár Ferencé.

Kocsák Tibort és Miklós Tibort a Madách Színház tizenkét éve kérte fel a Molnár darab musicalváltozatának elkészítésére. A vörös malom 1994. december 31-én, szilveszter estéjén került a közönség elé, és három évadon át szerepelt a Madách Színház repertoárján. A helyszín az eleve látványos – többnyire fekete-pirosban elképzelt, ábrázolt pokol, ahol karakteres ördögfigurák bonyolítják az eseményeket.

A darabot egyenesen Miklós Tibor – a dalszövegek írója –, a budapesti Piccoló Színház igazgatója ajánlotta az Üstökös Színpad társulatának figyelmébe. Miklós Tibor tavaly a Zenés Színjátszók Országos Fesztiválján fedezte fel az Üstököst: A Vak is látja előadás győzte meg őt arról, hogy ez a társulat az, amely létrehozhatja a régi Madách-produkció méltó utódját. Azt is bebizonyította, hogy nem a levegőbe beszél: felajánlotta, hogy elengedi a darab előadásával járó jogdíjat és a darabot ingyen az Üstökösök rendelkezésére bocsátja.

Az előadás helyszínéül az Üstökös Színpad a Savaria Filmszínházat választotta. Tette ezt „logikus és kényszerű okokból, hiszen a Szombathelyen művelődési házként, illetve színházi produkciót befogadó helyként működő intézmények irreálisan magas összeget kérnek terembérletként”. Még szerencse, hogy a felújított Savaria mozi 350 nézőt befogadó nézőterével, jól használható előterével, vörös bársonyfüggönyével kiválóan alkalmas A vörös malom befogadására. (VN)

 

 

Szombathelyi Est

Musicalesek másképp

A szombathelyi Üstökös Színpad három évvel ezelőtt alakult azzal a céllal, hogy segítse a város színházi életének újjászületését. Szép gondolat, amely már nem csupán az agyakban létezik, hiszen a társulat bebizonyította, hogy igenis helye van a helyi palettán. A csapat elsősorban zenés színházi előadásokkal ad hírt magáról.

Augusztus 23-án este a Musicalesek másképp elnevezésű műsorban Janza Kata, a Budapesti Operettszínház primadonnája, Zayzon Csaba, a veszprémi Pannon Várszínház színésze és Tamásovics Rita musicalszínész, az Üstökös Színpad művészeti vezetője lép színre a Belvárosi Savaria Filmszínház nagytermében. Közreműködnek az Üstökös Színpad tagjai.

Három színész, előadóművész. Mindhárman ízig-vérig színházi emberek, a musical megszállottjai. Alkotnak, próbálnak, fellépnek: értéket teremtenek. Mindhárman másképp. S, hogy mi a közös bennük? A színházi lét. Az irigyek, a barátok (?), a stressz, a szereposztó dívány, a paróka, a púderszag, a konkurenciaharc, a műcica, a meghallgatás, az öltözők és a haknizás világa. Többek között erről esik szó a produkcióban, amelyben természetesen helyet kap az ének is.

A több mint kétórás musicalshow-ban felcsendülnek A vörös malom című musical részletei, melyet augusztus 19-én a Holdfény ligetben mutat be az Üstökös Színpad társulata, de hallhatjuk például az Oroszlánkirály kedvelt dalát, s a művészek csemegéznek a Jeanne DArc, Rent, Kinizsi Pál, Elisabeth, Mozart, Jekyll és Hyde, Rómeó és Júlia, Valahol Európában, Képzelt riport, Jézus Krisztus Szupersztár, a Macskák örökérvényű darabokból is. A házigazda Molnár Ervin színész.

Legyen ez az este egy kicsit Másképp, mint eddig!

kecse

Szombathely, Belvárosi Savaria Filmszínház, augusztus 23-án 19.30

 

Vas Népe, 2005. december 29.

Csillagfényes


Az Üstökös Színpad énekszekciója ünnepi hangulatba ringatta közönségét kedden a Woodstock-klubban. Az új évben is várható saját, egész estés musicalbemutató.Az elegáns, vidám színekben pompázó meghívó ugyan december 18-ára hívta a közönséget a Woodstock-klubba, de azt a fellépést – a társulat több tagjának megfázása, megbetegedése miatt – le kellett mondani.

Tamásovics Rita , az Üstökös Színpad örökmozgó művészeti vezetője (énekes, koreográfusa, rendezője, szerzője stb., stb.) suttogva számolt be arról a telefonban, hogy a Karácsonyi Üstökösök végül is csak karácsony után röppennek föl, húznak fénycsíkot Szombathely egén.
De hát, ahogy mondani szokták, tényleg minden rosszban van valami jó: december 27-ére nemcsak a hangjukat kapták vissza a gyengélkedő Üstökösök, hanem – csodák csodája – a hó is megérkezett a városba. Az ünnepi hangulathoz tehát megvolt minden kellék. Vigyázz, kész, rajt: felszállhattak a Karácsonyi Üstökösök, akik az ünneplőbe öltöztetett szíveket tovább díszítő dalokkal, musicalrészletekkel készültek erre a fellépésre. Brandisz Zsófia, Deák Gábor, Hompok Tamás, Koczor András, Kovács Imre, Kutnyánszky Zoltán – és persze Tamásovics Rita alkotják azt a bizonyos énekszekciót; a korrepetítor feladatát a karácsonyi fellépésre készülvén Deák Gábor, valamint Koczor András látta el.
Lassan egy éve már annak, hogy az Üstökös Színpad bemutatkozott Szombathelyen, a nagyközönség előtt: A Vak is látja című, nevezetes slágereket új keretbe helyező musicallel. Az új évben is mindenképpen lesz egy saját, nagy bemutató, úgyhogy az Üstökös Színpad, úgy tűnik, biztos, hosszú – csillagfényes – röppályát választott.

(VN)

 

 

Szombathelyi Est, VII. évfolyam, 25. szám

 

Karácsonyi Üstökösök

Most már tényleg minden a karácsonyról szól. Aki ezidáig tiltakozott az érzet ellen, húzta, halasztotta az ünnepi hangulat érkezését, adja fel: nincs menekvés! Adjuk át magunkat a kellemes hatásnak, hogy nemsokára itt a szeretet ünnepe!

Akinek ez esetleg nehezebben menne, látogasson el december 18-án a szombathelyi Woodstock Clubba, ahol az Üstökös Színpad tagjai énekelnek! Garantált a finom ráhangolódás, az igényes kulturális élmény.

Az Üstökösök hét énekes tagja – Brandisz Zsófia, Deák Gábor, Hompok Tamás, Koczor András, Kovács Imre, Kutnyánszky Zoltán, Tamásovics Rita – a különleges alkalomra állított össze műsort. Az angyalkákkal, mikulásokkal együtt ők is feltűnnek tehát és egy bő másfél órás karácsonyi előadással ajándékozzák meg a kikapcsolódásra vágyó nagyérdeműt. A program két részből áll, mindkettő á capella tradicionális dalokkal kezdődik. Hiszen ezúttal nem „színészkednek”: énekelni fognak. Hallhatjuk többek között a White Christmas-t, Jingle Bells-t, az Aranyszárnyú angyalt, a Csillagfényes csöndes éjjelt. Gospel műfajú nótát is kaphatunk, de a fő sajátosság, a musical-dalolás sem marad el. Az Isten pénze, a Légy jó mindhalálig!, a Mozart biztosan lesz. Populárisabb, könnyűzenei slágerek is várhatóak, „szó” lesz a szerelemről, a szeretetről és természetesen a karácsonyról. Bognár Anita verset szaval – ez az egyetlen prózai momentuma a rendezvénynek, hiszen, ahogy az Üstökösök hangsúlyozták: Ez most valami más lesz, valami új!

Naná, hogy más, mert eddig pörgős, lendületes, táncos, színházi darabokkal leptek meg bennünket, viszont most lírai, zenekölteményekkel jelentkeznek. A Tamásovics Rita művészeti vezető koordinálásával szereplő társulat tagjai olyan amatőr, művészetkedvelő színházfanatikusok, akik kiválóan énekelnek, ügyesen táncolnak, s előadói képességekkel is igazán megáldottak. A csapat összetételre, korra, foglalkozásra nézve egyaránt vegyes. Céljuk, hogy bebizonyítsák: egy nem hivatásos, ám lelkes és tehetséges emberekből álló társaság is képes ugyanolyan színvonalas produkcióra, mint a nagy színházak. Nézzük meg!

Az énekszekció háromszor mutatja be ünnepi műsorát: 17-én 17h-kor a Zanati Közösségi Házban, illetve 18-án 16.30-kor és 19 órakor a szombathelyi Woodstock Clubban.

kecse

 

Vas Népe, 2005.11.15.

Valamivel feldobjuk

Üstökös Színpad: állócsillag a musical egén?

Megalakulása után két évvel, februárban mutatkozott be az Üstökös Színpad az MMIK-ban: A Vak is látja című musical nagy közönségsikert aratott. Az egyesületi formában működő társulat most karácsonyi estre készül.

Úgy látszik, állócsillaggá vált az Üstökös Színpad az általában népes közönséget vonzó musicalvilág egén. Pedig, ahogy a színpadot 2003 márciusában megalapító, vezető Tamásovics Rita mondja, a társulat tagjai „két évig olyasmiért gürcöltek, amiről nem tudták, hogy micsoda, hogy mi lesz belőle”. A februári premier megmutatta, hogy érdemes volt két éven át minden hétvégén összejönni az egyébként lehangoló állapotban lévő zanati közösségi házban – „de legalább van hol próbálnunk, manapság ez sem elhanyagolható körülmény” –, hiszen az MMIK színháztermének telt házas közönsége valósággal tombolt A Vak is látja után. Az Üstökös aztán elvitte a tavaszi pápai Scherzo-ra, a Zenés Színpadok Országos Fesztiváljára az előadást, amely szakmai sikert is hozott: Rita elnyerte a „Legsokoldalúbb művészi személyiségnek” járó különdíjat – elvégre a rendezés és a szövegrás mellett Gersei Viktóriával ő csinálta a koreográfiát, ráadásul énekel, játszik is a musicalben –, Foki Dániel kapta a „Legjobb gyerekszínész” díját. A pápai zsűriben ott volt Miklós Tibor, a Rock- és Musicalszínház igazgatója, aki nemcsak musicalkurzusra hívta meg Tamásovics Ritát, hanem felajánlotta a társulatnak A vörös malom című darabot is: „ingyen és bérmentve”, ami nagylelkű gesztus, hiszen nem egy előadás hiúsul meg „jogdíjproblémák” miatt. Hogy mikor lesz ebből Üstökös-előadás, pontosan nem tudni. Rita azt meséli, hogy ezer ötlet kavarog benne és persze a többiekben, akik vele együtt végérvényesen beleszerelmesedtek ebbe a zenés világba: „Deák Gábor például nekiállt musicalt írni, kifejezetten az Üstökösnek, meglátjuk, mi lesz belőle.” Rita nagy álma színre vinni az Oroszlánkirályt, meg aztán arra is esküdni merne, hogy egyszer létrehozza társulatával a Boszorkánymusicalt. Arról nem beszélve, hogy kézben van a Kleopátra szövegkönyve, már csak zeneszerző, pontosabban zene kell hozzá. Ami biztos: jövő őszre újabb premiert ígér az Üstökös, a többi legyen meglepetés.
És az is biztos, hogy december 18-án hangulatos karácsonyi esttel lép színre a társulat a Woodstock Klubban: „Gyertyafény, alma, forralt bor, főleg lírai dalok, semmi showműsor.” Az ünnepi esten tehát csak énekesek lépnek föl – korrepetítorok: Deák Gábor, Koczor András –, de Rita azt ígéri, hogy a meglepetés azért nem marad el: „Feldobjuk valamivel a karácsonyt.” (A társulat tapasztalata egyébként az, hogy a művelődési intézmények mostanában, általában túl magas bérleti díjat kérnek: ezért aztán többnyire más helyszín után néznek.)
Az Üstököst egyre többen számon tartják, a karácsonyi est tervezete például sikerrel vett részt a városi önkormányzat kulturális pályázatán. Csurran-csöppen pénz ipar-űzési adóból, jövőre pedig – mivel betölti a harmadik „életévét” – már a személyi jövedelemadó felajánlható százalékából is részesedhet a társulat. Mindemellett az Üstökös Színpad gyakorlatilag önfenntartó egyesületként működik: „A bevételeinket az utolsó fillérig előadásokra, jelmezre, utazásra fordítjuk.” Szeretik, azért csinálják. (Öl)

 

Vas Népe 2005.február 9., szerda

Haza a musicalbe

Az Üstökös Színpad elõadása az MMIK-ban

Volt virágkosár és megkoreografált tapsrend, pont úgy, ahogy egy musicalbemutató után dukál – és persze volt nagy siker is hétfõn este az MMIK telt házas színháztermében, ahol érzékelhetõen sok drukker elõtt debütált az Üstökös Színpad.

Az egyesületi formában mûködõ, a szombathelyi amatõr mûvészeti együttesek palettáját színesítõ Üstökös Színpad tizenkilenc tagot számlál: olyan civileket, akik többnyire rendelkeznek már elõadói, színpadi tapasztalattal (énekkarosok, énekiskolások, más produkciókban is színre lépõk, de van a csapatban színistúdiós is).

A befektetett munka mindig tiszteletet érdemel, és A Vak is látja címû elõadás minden kicsi részletébõl – a szépen megtervezett, jó minõségû színlaptól a tökéletes jelmezeken, gondosan kivitelezett díszleteken át a mikroportos, tehát élõ megszólalásig és a koreográfiáig – süt a feltétlen odaadás, odafigyelés, ráadásul az önkifejezés és a csapatjáték elementáris öröme. (Ki ne emlékezne arra, hogy milyen felelõsségtudattal készült – ha mégsem, elnézést kérek – az óvodai évzárókra, amikor mindenki megmutathatta, mit tud, a hozzátartozók lelkes figyelmétõl kísérve. Jó látni, hogy sokakban felnõttként sem veszett ki ez a képesség.)

Az alig huszonéves Tamásovics Rita jó másfél éve alapította meg – közvetlen környezete támogatásával – az Üstökös Színpadot. Azóta hétvégérõl hétvégére a zanati közösségi házban jött össze a társulat, hogy létrehozza az elsõ Nagy Elõadást, bevallottan versenyre kelve a városban föl-fölbukkanó, ahogy Rita mondja, „playbackelõ haknicsapatokkal”. Amit többnyire tényleg fásultnak és szórakozottnak tûnõ hazai „sztárok” – legalábbis nevet szerzett énekesek – elvesznek az általános musicalélménybõl, azt most tényleg visszaadta az Üstökös Színpadból áradó tenni akarás. Ráadásul többnyire meglepõen jó hangokon szólaltak meg – ne feledjük mégsem: nem hivatásos csapatról van szó – a musicalvilág jól ismert slágerei. A teljesség igénye nélkül emeljük ki Brandisz Zsófiát, Deák Gábort, Foki Dánielt, Foki Veronikát és Koczor Andrást. Tamásovics Rita – aki több szerepben is feltûnik a produkcióban – szerzõként és rendezõként ugyanis azt találta ki, hogy a Nyomorultak Thenardier-fogadójába hozza össze egy napra a musicalvilág legkarakteresebb szereplõit: tulajdonképpen büntetésbõl. (Nevezzük elõzetes letartóztatásnak.) Ha mûveltnek akarnék látszani, mint az elõadásban Berger a „carpe diem”-mel, azt mondanám, hogy tette ezt posztmodern módon, nyilván azért, hogy minél több dal elhangozhasson. (Hasonló megoldással élt egy nemrég Szombathelyen járt haknicsapat: õk Alice-t vitték körbe Musicalországban.) A titokzatos Vak, avagy a Bíró – a mozgásával kitûnõ szimpatikus Kutnyánszky Zoltán – az este végén mindenkit tényleg bûnösnek talált, de mindenkinek megbocsátott: ki-ki hazamehetett a saját musicaljébe.

A tapsból ítélve nem tûnik el az Üstökös: a közönség nagyon szereti a zenés szórakoztatást.

öl

 

Vas Népe 2005. február 1., kedd

Jön az Üstökös

Az egyesületi formában mûködõ szombathelyi Üstökös Színpad jó másfél évnyi komoly munka után február 7-én áll ki a közönség elé. Az MMIK-ban bemutatandó musical szövegkönyvének szerzõje, az elõadás rendezõje a társulatalapító Tamásovics Rita.

Üstökös a musicalvilág egén

Tamásovics Rita és színtársulata az MMIK színháztermében

Február 7-én pontban 19 órakor megjelenik az Üstökös (Színpad) az MMIK színháztermében. A vak is látja címû musicalt mutatja be a szombathelyi társulat, amelynek jó másfél-két évnyi rendszeres, komoly munka után ez lesz az elsõ, nagyszabású nyilvános fellépése.

A névbõl kiindulva nem lehet nem hozzátenni, hogy remélhetõleg nem az utolsó: az üstökösbõl állócsillag válik a zenés szórakoztatás egén.

Az egyesületként mûködõ színtársulat megalapítója, összetartója – sõt, A Vak is látja szövegkönyvének szerzõje, de még az elõadás rendezõje is – a szemtelenül fiatal, szombathelyi eseményekrõl, vagy korábban a Homo Ludens Zenés Színpad produkcióiból ismert Tamásovics Rita, akinek valahogy az elsõ öt percben elhiszi az ember, hogy amit eltervez, amit erõsen akar, azt véghez is viszi. Minden gesztusából, a szeme csillogásából is a jókedv, meg a jó értelemben vett elszántság sugárzik.

És hát komoly produkcióra szánta el magát a színtársulat, amely, ahogy Rita mondja, „haknikat” ugyan eddig is vállalt – népszerû musical-összeállításokkal szerepelt például több településen –, de most önálló nagyelõadással lép a közönség elé. Pont úgy, mint a profik. (Na persze nem azok, akik playback-összeállításokkal lépnek fel vidéki mûvházakban.)

Rita azt mondja, hogy az Üstökössel szeretné bebizonyítani: hétvégi intenzív próbákkal, tanulás és munka mellett is lehet színvonalas, szigorúan élõ, élvezetes zenés elõadással elõrukkolni, és maradandó élménnyel ajándékozni meg a közönséget.

A tizenkilenc tagot számláló társulat – benne egészen fiatalok, fõiskolások, egyetemisták és „komoly felnõttek” – a zanati közösségi házban próbál. Ritának valamennyiüket sikerült meggyõznie arról, hogy képesek lesznek a táncra – az elõadás koreográfusa Gersei Viktória, és persze Rita –, az énekre, a koncentrált színpadi munkára. De sikerült meggyõznie a családját is: a díszletek édesapja irányításával készültek, de édesanyját sem tudja olyasmire kérni, amit ne tenne meg szívesen az ügy, a cél érdekében.

A Vak is látja címû musicalben a legkarakteresebb musicalhõsöket hozta össze a szerzõ: egy fogadóban az erdõ közepén, hogy aztán helytálljanak (jótálljanak) magukért Musical Város Bírósága elõtt. Itt lesz többek között a béke-, szabadság- és szerelemhívõ Berger a Hairbõl, Csil, a keselyû A dzsungel könyvébõl, a szegény kisfiút befogadó Fagin a Twist Oliverbõl, a berlini Kabaré konferansziéja, a komisz, hiú és öntelt Micsel Rumli a külvárosi Macskák közül, a vérmes mûvészi ambíciókkal bíró, véres császár, Nero a Sztárcsinálókból, és így tovább.

Hogy mit kezdenek egymással musical-univerzum nevezetes lakói, majd meglátjuk. Egyelõre ennyi legyen elég. Az is maradjon még titok, hogy a címszereplõ Vaknak milyen szerep jut. Február 7-én este minden kiderül. Rita a meglepetések embere, úgyhogy mindent nem is árult el. Szervez, telefonál, énekel, játszik – és izgatottan figyeli a hatást.

öl

 

Savaria Fórum, 2005. január 15.

musicaldarab az MMIK színpadán

Ritka, hogy egy színész énekben, táncban éppúgy színpadképes, mint prózában, az pedig még ritkább, hogy egy egész társulatra való van belõlük. Jó hírünk van: az Üstökös Színpad ilyen, február elején meggyõzõdhetnek róla a szombathelyiek. Azaz a Vak is látja majd…

Tamásovics Rita neve nem ismeretlen a közönségnek, a fiatal elõadómûvész – aki több helyütt, a Homo Ludens Színpad, a HEMO Dalstúdió után a veszprémi Pannon Várszínházban is bemutatkozott már – gyakran lép fel szólóban, most azonban valami másra készül.

Két esztendeje, az MMIK-ban indult a történet, amikor elsõ bemutatkozó estjüket tarthatták a Rita mûvészeti vezetésével megalakult – Üstökös színpad tagjai. Néhányan úgy gondolták, új társulatot verbuválnak olyan amatõr elõadókból, akik nem ijednek meg, ha énekelni és táncolni is kell a színpadon. Csatlakoztak hozzájuk aztán énekkarosok, táncosok a tizenévestõl a középkorúig, többen külön a most készülõ darab miatt. Próbálni – minden hétvégén – a Zanati Közösségi Házban volt módjuk, s hogy van helység és díszlet, csak az áldozatkész családtagoknak köszönhetik.

– Úgy érzem, ebben a közösségben nekem is, a többieknek is adott a szakmai fejlõdés lehetõsége, mindannyiunknak komoly céljai vannak – fogalmazott érdeklõdésünkre Tamásovics Rita, aki hozzátette: bebizonyítják, hogy egy amatõr, de lelkes és tehetséges emberekbõl álló társaság is képes ugyanolyan színvonalas produkcióra, mint a „nagy színházak”. Tavasszal a Zenés Színházak Országos Fesztiválján is be kíván mutatkozni a csapat. Az eddig megyeszerte musicalrészletekkel fellépõ Üstökös Színpad február 7-én este 7-kor az MMIK-ban elsõ teljes színdarabjával áll a közönség elé. A Vak is látja címû elõadást a társulat mindenkinek ajánlja, aki a mai világnak tükröt tartó, humoros, szórakoztató darabra kíváncsi. A fellépõk – hallhattuk a mûvészeti vezetõtõl – másfél évnyi munkájukért mindössze néhány perc tapsot kérnek cserébe. Rászolgálnak, ígérik.

hhá

 

Szombathelyi Est, VII. évfolyam 2. szám

A Vak is látja…

Tamásovics Rita neve nem ismeretlen a közönségnek. A fiatal elõadómûvész – aki több helyütt, a Homo Ludens Zenés Színpad, a Mirella Musical Stúdió, a HEMO Dalstúdió után a veszprémi Pannon Várszínházban is bemutatkozott már, gyakran láthatták szólóban fellépni – most egy különlegesen nagy produkcióra készül.

Két évvel ezelõtt az õ vezetésével alakult meg a szombathelyi egyesület. A társulat tagjai olyan amatõr, mûvészetkedvelõ színházfanatikusok, akik kiválóan énekelnek, ügyesen táncolnak, s elõadói képességekkel is igazán megáldottak. A csapat összetételre, korra, foglalkozásra nézve egyaránt vegyes; második otthonuk hétvégenként a Zanati Közösségi Ház, mely a próbalehetõséget biztosítja számukra. Bõ másfél éve A Vak is látja címû musicalt próbálják, melyet Tamásovics Rita írt és rendezett, a koreográfiák megalkotásának oroszlán részét pedig Gersei Viktória modern táncoktató vállalta magára.

Az Üstökösök célja, hogy bebizonyítsák: egy amatõr, ám lelkes és tehetséges emberekbõl álló társaság is képes ugyanolyan színvonalas produkcióra, mint a nagy színházak. Tavasszal a Zenés Színházak Országos Fesztiválján is bemutatkoznak majd, azonban elõbb itt helyben, az MMIK színpadán adják elõ A Vak is látja címû musicaljüket. A premier február 7-én 19 órakor kezdõdik. Az elõadást a társulat mindenkinek ajánlja, aki a mai világnak tükröt tartó, humoros, szórakoztató darabra kíváncsi.

S, hogy mi a lényeg: „Mint azt Mi emberek nagyon jól tudjuk, egyikünk sem ártatlan. Bevalljuk vagy sem, rengeteg rossz tulajdonsággal rendelkezünk; gondatlanul, esetleg szándékosan hibákat, sõt, bûnöket követünk el. A híres musicalhõsök sem feddhetetlen életûek, mindegyiküknek megvan a maga vétke, melyért felelniük kell a többi sorstárs és Musical Város Bírósága elõtt is.” Ne lepõdjünk meg azon, ha egy-egy hõsben felismerjük napjaink közszereplõit, ismerõsünket vagy netán önmagunkat – ez a játék errõl szól. Ki tudja, lehet, hogy a végén még a Vak is meglátja...?!

kecse

 

 

Vas Népe, 2003. október 9., csütörtök 
Szombathelyi Õszi Vásár

Üstökösök a láthatáron

Az új zenés színpad musicalekbõl ad ízelítõt szombaton

Amatõr és profi tagokból verbuválódott idén márciusban az Üstökös Színpad, amely Feltûnés címmel májusban tartotta bemutatkozó elõadását a Megyei Mûvelõdési és Ifjúsági Központban (MMIK).

A társulat zenei repertoárja közkedvelt külföldi musicalekre épül. Az üstökösök az Õszi vásáron is fellépnek, szombaton délután 15 órakor kezdõdik félórás mûsoruk. Az énekesek népszerû és kevésbé ismert dalokkal lépnek a közönség elé: az Evita, a Hair, a Rémségek kicsiny boltja, a Jekyll és Hyde, az Isten pénze címû musicalekbõl adnak ízelítõt.

A tehetségeket felkaroló Üstökös Színpad énekesei és táncosai az MMIK-ban, valamint a zanati mûvelõdési házban tartják próbáikat. Van köztük jó pár középiskolás, továbbá olyan huszonévesek is, akik munka mellett hódolnak kedvtelésüknek.

Koczor András és Hompok Tamás máris sikereket könyvelhet el: a két fiatalember nemrégiben Güssingben lépett fel a Grease címû musical szereplõjeként. Németh Csaba neve többek számára ismerõsen csenghet: jelenleg az Opus Altera zenekar tagja, zenei pályafutását a Moby Dick együttesben kezdte.

Az Üstökös Színpad jövõ áprilisban egész estés produkciót szeretne színpadra állítani, a Vak is látja címmel. A zenés-táncos darabot Tamásovics Rita mûvészeti vezetõ rendezi.

VN

 

 

Vas Népe, 2003. március 13.

Üstökös Színpad

Pár napja megalakult a Szombathelyi Üstökös Színpad Egyesület, amely a musical-színház mûködtetési lehetõségeit keresi. Várhatóan májusra összeáll társulatuk is. Az ötlet Tamásovics Ritától származik, és sok helyi színházbarát támogatja.

Üstökös Színpad

Saját darabok bemutatását tervezik

Szombathely, Zanat – Pár napja megalakult a szombathelyi Üstökös Színpad Egyesület, s várhatóan májusra összeáll a színtársulat is. Az alapító tagok a musicalt választották fõ profiljukul.

„Volt egy kislány az elõadáson, aki végigénekelte, végigtáncolta és végigjátszotta a darabot. Ezt hívják úgy: musicalszínészet.” A mondat elsõ ízben a pár éve, a Pápán megrendezett Zenés Színjátszók Országos Fesztiválján hangzott el. A darab a Macskák volt, a „kislány” pedig (Demeter szerepében) a szombathelyi Tamásovics Rita. És elhangzott még egyszer: hétfõn, a Szombathelyi Üstökös Színpad Egyesület alapításának napján. A veszprémi egyetemen színháztörténetet hallgató „kislány” volt ugyanis, akinek fejében megfogalmazódott, hogy bár számos színtársulat mûködik a vasi megyeszékhelyen, hozzunk létre egy olyat, aminek fõ profilja a musical lesz. Egy társulat, ami – az induló elõadást kivéve – saját darabokat mutat be, lehetõséget adva új és még ismeretlen elõadóknak, szerzõknek, dalszövegíróknak arra, hogy megismertessék magukat a nagyvilággal. Legalábbis a megyével.

Tamásovics Rita ötletét örömmel fogadták sokan a kultúra iránt érdeklõdõk, sõt, a szombathelyi színház megteremtését pártolók közül is. A nemes célok egyike ugyanis az, hogy az egyesület közelebb vigyen a születendõ színházhoz, nyújtson keretet, lehetõséget, népszerûsítést és támogatást felépítéséhez, s a késõbbiekben esetleg integrálódjon azzal. De elõször is, teremtse meg saját társulatát, és tevékenységével járuljon hozzá a megye kulturális életének élénkítéshez, a színházmûvészet népszerûsítéséhez. Az alapító tagok – köztük Devecsery László költõ-tanár, Keresztury Józsefné, a Szombathelyi kõszínház története címû könyv írója, Batky Jenõné nyelvmûvelõ – egy hónapon belül szeretnék összeverbuválni az „üstökösöket”, és megkezdeni a munkát. Véleményük szerint, ha már elindultak és bemutatták elsõ darabjukat, nem lesz nehéz elfogadtatni ezt a kezdeményezést. Az üstökös nem végleges képzõdmény, ugyanúgy, ahogy a színtársulatok sem azok. De legyen egy jelkép. Szombathelyen mûködött már színház. Az Üstökös visszatérésével pedig talán újra megvalósul.

zoé

 

 

Asztali nézet